DS 3 CROSSBACK

V roce 2014 Citröen založil samostatnou značku DS Automobiles. Ještě, když DS bylo označení luxusních citroenů, měli jsme možnost jezdit jak Citroenem DS 4 tak DS 5 a upřímně větší rozpaky jsme asi nezažili, takže jsme uvítali možnost vyzkoušet současnou DS3 Crossback. Narovinu musím říct, že nás opravdu zajímalo kam se za těch 6 let "Frantíci" posunuli. Věřte, že ušli dlouhou cestu a dnešní vozy DS jsou opravdovým odkazem původního DéeSa. Tohle není rozdíl generace, nebo dvou, to je jako by mezi prvními DéeSy a současnými bylo století vývoje, ale konstruktéři DS to zvládli za pár let, obdivuhodné.

Už jen převzetí auta nám vykouzlilo velký úsměv na tváři. Jakmile se přiblížíte k autu, tak se samo odemkne a ze dveří vyjedou kliky. Ty jsou jinak zapuštěné do dveří a nijak nenarušují design auta a hlavně jeho krásné hladké linie. Ať se na něj díváte z jakékoliv strany, tak v něm nenajdete ani náznak Citroenu, ač je DS Automobiles součástí koncernu PSA, tak má svůj osobitý styl a v ničem si nezadá s koncernovými sourozenci. DéeSo je prostě své a jakmile ho vidíte, tak si ho nespletete s ničím jiným a tak by měla auta vypadat, hned na první pohled vidíte, co je to za značku a za model, kéž by takových bylo víc.

To jak auto vypadá zvenčí Vás dokáže pěkně navnadit a hned si říkáte co Vás čeká uvnitř. Jak uvidíte na fotkách, tak interiér je v podstatě něco nepopsatelného, o tom se nedá psát, to se musí zažít. To jak auto uvnitř vypadá, použité materiály, dílenské zpracování, sedačky, kvalita audio systému...... to je naprosto jiná liga.

Ač nepatřím mezi fanoušky Star Wars, přesto jakmile jsem usednl za volant a prohlédl si palubní desku, tak nevím proč, ale napadly mě právě Star Wars. Palubní deska je jak z vesmírné lodi. Místo tlačítek dotykové senzory, místo budíků displeje, z palubní desky vyjíždí head up displej, tomu autu chybějí už jen křídla a jste jak ve stíhačce 5. generace. Pro milovníky moderní techniky je to opravdu pecka a víte co je na tom všem nejlepší? Ač je auto plné různých asistentů a pomocníků, tak Vás neotravujou.

Vypnutí start stopu je jednoduché a rychlé, stejně tak line asistu, line asist je sice dobrý pomocník, ale na kvalitních silnicích, ne na okreskách třetí třídy, tam je občas trochu zmatenej, ale jak jsem psal, stisknutí jednoho tlačítka vše vyřeší.

Co by to ale bylo za prémiové auto, kdyby nemělo výkonný motor. Ač je tady "jen" jednapětka, tak je dostatečně výkonná pro pohodové cestování. Předjíždět je radost, neřešíte, jestli jedete po rovině nebo do kopce, prostě, když chcete předjet tak na to šlápnete a jedete. Samozřejmě výborný motor doplňuje povedený osmi stupňový automat. Řadí naprosto sametově, víceméně pokud se nesoustředíte na přeřazení, tak vlastně ani nevíte, že řadí, prostě jen přidáte plyn a auto hezky plynule zrychluje. I při sportovní jízdě nebo náhlém prudkém přidání plynu převodovka najde správný rychlostní stupeň, no ještě aby ne, když jich má tolik, takže vyloženě cítíte, že auto má chuť do života.

DS 3 Crossback je opravdu povedené auto. Z každé části auta je viditelné, že se konstruktéři v DS snažili osamostatnit a vtisknout autu osobitý styl. Auto má jisté a čitelné jízdní vlastnosti, je krásně stabilní i ve vysokých rychlostech, vůči bočnímu větru je takřka imunní a co musím vyzdvihnout, je účinnost ledkových světel, u DS označených jako DS METRIX LED VISION. Díky moderní technologii těchto světel je nejen perfektně vidět, ale je kouzelné jak se světla chovají, aby neoslnila protijedoucí řidiče. Nechci se opakovat, ale je to to samé jako u interiéru, to se nedá popsat, to se musí zažít. Jestli neradi jezdíte v noci, tak s metrixovými ledkami v DS3 Crossback Vás noční ježdění bude nejen bavit, ale budete si vymýšlet, proč by jste někam měli zajet. To jak světla dokážou obkreslit protijedoucí auta a jak se ztlumí jen přesně ta část, aby neoslnili řidiče proti Vám, je úžasné.

DS3 Crossback není tuctové a masové rodinné auto, od toho je na trhu dost low costových značek, ale pokud chcete poctivě postavené auto se silným motorem, pokud dáváte přednost precizně zpracovanému interiéru, ze kterého na Vás dýchá řemeslné umění, auto, se kterým chcete zároveň reprezentovat jak Vás nebo Vaší firmu, tak DS3 Crossback je ideální kandidát. Je to jedno z mála svébytných a elegantních aut, které dnešní trh nabízí. Za nás můžeme jen doporučit věnovat mu pozornost.


Autor textu: Zdeněk Tomeš, šéfredaktor