OPEL

Adam Opel AG (Opel) je německý výrobce automobilů se sídlem v německém Rüsselsheimu, který se nachází ve spolkové zemi Hesensko.. Společnost navrhuje, vyrábí a distribuuje vozy Opel v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe. Ve Spojeném království jsou automobily Opel prodávány pod značkou Vauxhall Motors.

Mezi roky 1929 a 2017 byla značka součástí koncernu General Motors (GM). V roce 2017 ji od GM koupila Groupe PSA, která se v lednu 2021 sloučila s FCA do koncernu Stellantis.

Dějiny dnes již mezinárodně známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy se Adam Opel zakladatel firmy, rozhodl založit podnik zabývající se výrobou šicích strojů a jízdních kol. Ačkoliv sám Opel s výrobou automobilů nikdy zcela nesouhlasil, začala fima krátce po jeho smrti, v roce 1899 s výrobou osobních automobilů. Velkou míru na zahájení automobilové výroby u firmy Opel měli synové Adama Opela. V roce 1902 uvedl Opel na automobilový trh své první vozidlo - model Opel 10/12 PS.

Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Kupcům zcela imponoval fakt, že vozy této značky byly velmi luxusní a za přijatelnou cenu. Jistou dobu se jednalo o nejprodávanější značku automobilů na německém trhu.

V roce 1929 se spojili se společností General Motors Corporation (GM). K tomuto rozhodnutí dospěli bratři Opelové poté, co automobilce po 1. světové válce zaklepala na dveře menší krize. Pohroma byla zažehnána a Opel se mohl opět rozvíjet.

V roce 2009 se mateřská společnost americký General Motors dostal na pokraj bankrotu a proto se německá vláda se dohodla na převzetí Opelu s konzorciem kanadsko-rakouského výrobce autodílů Magna International, ruské banky Sberbank a ruského výrobce nákladních aut GAZ. Nakonec však automobilka prodána nebyla a zůstala majetkem koncernu General Motors. Dne 29. února 2012 Opel oficiálně oznámil vytvoření velké aliance s PSA, v jehož rámci se GM stal v PSA druhým největším akcionářem.[1]

V březnu 2017 francouzská Groupe PSA oznámila dosažení dohody s GM o odkoupení Opelu a jeho dceřiné společnosti Vauxhall. Obchodem v hodnotě € 2,2bn se PSA stala po Volkswagenu druhým největším výrobcem automobilů v Evropě.[2] Změna vlastníka byla dokončena v srpnu 2017. Následníkem skupiny PSA je Stellantis, který vznikl v lednu 2021 jejím sloučením s Fiat Chrysler Automobiles.

Vozidla navržena a vyrobena značkou Opel po dobu její příslušnosti ke koncernu General Motors (s jistým časovým přesahem) byla také prodávána pod značkami koncernu: Buick (Verano, Regal) ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Číně, značka Holden v Austrálii a na Novém Zélandu.

Výrobní závody Opelu se nacházejí v Německu (Rüsselsheim, Eisenach, Kaiserslautern), Rakousku (Aspern), Maďarsku (Szentgotthard), Polsku (Gliwice, Tychy), Spojeném království (Ellesmere Port, Luton) a Španělsku (Figueruelas).

Zdroj: Wikipedie